Vědecká studie

Studie o vlivu Hormonální Jógy dle Dinah Rodrigues na hladinu hormonů a na symptomy doprovázející její pokles:
Před začátkem Hormonální Jógy byl účastnicím udělán krevní test  hladiny ženských hormonů (Estradiolu a Progesteronu) a vyplnily dotazník ohledně symptomů.
 
Výsledky studie:
 
U 100% účastnic došlo po 3 - 4 měsících praktikování Hormonální Jógové Terapie (30 minut 3-4 týdně) k vymizení příznaků zcela bez medikamentů, nebo pokud nějaký symptom pociťovaly, byla jeho intenzita blízká nule. 
 
1. hormonální hladina 
v průměru nárůst hormonální hladiny o 154% za 4 měsíce (při 30-ti minutovém cvičení 3-4 týdně)
 
2. věk účastnic 
v průměru 47 let. Pokročilý věk není překážkou, u některých žen po 70 roce mohly být znovu aktivovány vaječníky (bez navrácení menstruace vzhledem k vyčerpání počtu vajíček), zvýšila se hladina Estrogenu a symptomy vymizely.
 
3. emocionální symptomy 
podrážděnost, labilita, plačtivost, nespavost, neklid, stres, únava, deprese  zmizely po 2 - 3 měsících cvičení. U 100% žen zcela vymizel PMS, migréna, stres a panika, nebo byly silně redukovány. 
Pokles hormonální hladiny je bezpochyby příčinou těchto symptomů. Jóga nejen reaktivuje produkci hormonů v těle, ale i podporuje emocionální rovnováhu. 
 
4. předčasná menopauza 
také u mladších žen může dojít k hormonálním problémům. Např. předčasná menopauza se může objevit již před 30. rokem věku a způsobit i psychické problémy. Příčiny mohou být různé  emocionální šok, náročný trénink, velmi nízká tělesná hmotnost atd. díky hormonální józe mohla být v těchto případech hormonální hladina normalizována a obnovena plodnost. 
 
5. PMS a polycystické vaječníky 
po 3 - 4 měsících cvičení sestavy Hormonální Jógové Terapie se vaječníky opět normalizovaly, také menstruace. Polycystické vaječníky zpravidla způsobují neplodnost. U účastnic tohoto výzkumu vedlo 4 - 6timěsíční cvičení u 80% případů k plánovanému otěhotnění. 
 
6. padání vlasů, suchá pleť a lámavé nehty 
tyto symptomy jsou stejně jako předcházející způsobeny rovněž snížením hormonální hladiny. Cvičením se padání vlasů zastaví, pro pleť a nehty ještě doporučuji dodatečnou péči.
 
Přeloženo z oficiálních webových stránek Dinah Rodrigués: https://www.dinahrodrigues.com.br/yoga/en/home.htm